Náramek přátelství pro autismus

Tesařová Helena14.01.2010, 23:58:00

Letos se již potřetí bude 2. dubna připomínat Světový den informovanosti o autismu (World Autism Awareness Day), který vyhlásila v roce 2008 Organizace spojených národů.

Asociace pomáhající lidem s autismem APLA-JM o.s. při této příležitosti pořádá časově neomezenou akci s názvem Náramek přátelství pro autismus.

Autistický náramek, realizace Helena Tesařová, foto: Ján Kukučka

Svoji podporu a přátelství lidem s autismem můžete vyjádřit:

  • uvázáním a darováním náramku neziskové organizaci APLA-JM o.s.,
  • uvázáním a darováním náramku přátelství komukoli jinému,
  • nošením náramku přátelství,
  • zakoupením náramku v APLA-JM,
  • připojením se mezi fanoušky projektu na Facebooku.

Stužka vyjadřující sounáležitost s lidmi trpícím autismemJako symbol autismu je po celém světě používána barevná stužka s motivem skládanky (puzzle) nebo jen samotný motiv skládanky ve standardní kombinaci barev tmavě modrá + světle modrá (nebo tyrkysová) + červená + žlutá.

Motiv puzzle se dá ztvárnit i pomocí techniky s poetickým názvem "náramky přátelství", která vychází z drhání. Náramky přátelství se uzlíkují z barevných bavlnek. Ve světě jsou populární od sklonku šedesátých let, v ČR se tato technika masověji rozšířila začátkem 90. let.

Záměrem celé akce je přiblížit veřejnosti netradičním způsobem život lidí s autismem a jejich rodin. Upozornit na vzrůstající četnost výskytu tohoto handicapu a nabídnout zájemcům novou formu podpory lidem s autismem. Výtěžek z prodeje náramků bude využit na osvětovou činnost sdružení APLA-JM o.s.

Návody na uvázání náramku přátelství pro autismus najdete na webové stránce naramky.info:

a na webové stránce friendship-bracelets.net:

http://www.friendship-bracelets.net/patterns.php?user=2277

Náramky zasílejte na adresu: APLA-JM, o.s., Fügnerova 30, 613 00 Brno.

Na obálku připište heslo "Náramek přátelství pro autismus".

K výrobku připojte svoje jméno, věk a bydliště. Zajímá nás kdo nám náramek poslal. Tyto údaje, pokud se rozhodnete nám je poskytnou, budou u každého prodávaného náramku uvedeny.

V rámci projektu Náramek přátelství pro autismus pořádáme také tři workshopy, na kterých se můžete naučit techniku náramků přátelství. Termíny konání jsou:

  • 6. února 2010 od 10.00 do 14.00 hodin v prostorách kanceláře APLA-JM o.s, Fügnerova 30, Brno pod vedením lektorky Heleny Tesařové,
  • 20. února 2010 od 10.00 do 14.00 hodin v Technickém muzeu, Purkyňova 105 Brno, pod vedením lektorky Heleny Tesařové.
  • 13. března 2010 od 9.00 do 11.00 hodin v klubovně Aply JM (klubovna Vlaštovka) v areálu VUT na Kraví Hoře, budova č. 20, pod vedením lektorky Heleny Tesařové.

Fotogalerie:

Náramek a přívesek, které pomáhají: http://apla-jm.cz/index.php?Foto=51